niedziela, 2 lutego 2014

Lalki Fashion Play i ich identyfikacja - część 2: 1986

Dlaczego Fashion Play?

Seria lalek Fashion Play z roku 1986 jest dla mnie szczególną, bo właśnie z niej pochodziła moja pierwsza Barbie, którą z pompą kupiłam w Pewexie na ulicy Hożej w Warszawie.

Jako dziecko miałam lalki Fashion Play za najbardziej typowe, najpopularniejsze i niejako archetypowe Barbie.Wynikało to z tego, że lalek tych było w Polsce sporo, widywałam je często, wiele moich koleżanek bawiło się nimi. Wszystko to z racji (stosunkowo) niskiej ceny i dostępności na polskim rynku. Gdy w roku 1987 wybrałam się do Pewexu, kupić moją pierwszą Barbie, było tam pięć lalek do wyboru. Wysoko na półce stała strojna Jewel Secrets w cenie 16$, a poniżej cztery śliczne lalki po 6$ każda, każda w wąskim pudełeczku i kolorowym i zwiewnym jak płatek kwiatu przyodziewku. Cena Jewel Secrets była dla mnie astronomiczna. Natomiast suma 6 dolarów stanowiła równowartość 1/4 pensji mojego ojca. Niby majątek, ale tyle samo, mniej więcej, kosztowała wypasiona Diana z kompletem akcesoriów. Jedna czwarta pensji może brzmieć teraz przerażająco, ale czasy też były inne. Większość ludzi miała stabilną pracę i pensję, koszty mieszkania i podstawowych produktów spożywczych nie były wysokie - niedostatek pieniędzy nie był więc zmartwieniem. Problem stanowiło to, że nie zawsze było jak te pieniądze wydać. Bywało, że sklepy świeciły pustkami, a nawet jeśli nie, to ich oferta była skromna, konsumpcyjnych pokus było niewiele. Może to dlatego, tak wiele znanych mi rodzin (wcale nie zamożnych) było w gotowości (i w stanie) przeznaczyć tych kilka dolarów na takie luksusy jak lalka Barbie czy klocki Lego.

Seria Fashion Play 1986 składa się z czterech lalek ubranych w stroje, które można było kupić w Stanach jako osobne ubranka z serii Fashion Fun. Pamiętam jak ekspedientka rozłożyła przede mną na ladzie wszystkie cztery lalki, spośród których miałam wybrać tę jedną. To była męka, bo każda z lalek wydawała mi się prześliczna i doskonała na swój sposób. W końcu wkazałam tę we fioletowej sukience. Zdaje się, zdecydował o tym pasek ;)

Seria Fashion Play 1986( ostatnia z prawej to wersja sprzedawana w Kanadzie pod nazwą Party Cruise). 

Wspomnienie lalek, których nie wybrałam miał mnie dręczyć przez wiele kolejnych lat, bo ich zdjęcia zdobiły tył pudełka:

Z lewej: tył pudełka europejskiego
Z prawej: tył pudełka kanadyjskiego

Lalki

Do roku 1987 cechą charakterystyczną  Fashion Play była mocna opalenizna. Tym co rzuca się w oczy, gdy porównujemy Fashion Play 1986 z Fashion Play 1987 (o których pisałam ostatnio) jest opalona skóra tych pierwszych. Wszystkie Fashion Play 1986 mają ten sam makijaż na który składają się usta pomalowane na koral i mocno niebieskie oczy z niebieskim  cieniem na powiekach.

Seria ukazała się również w Kanadzie, gdzie każda z lalek miała własną, osobna nazwę: Hostess, Pool Side, Party Cruise, Uptown.

Hostess 



Pool Side



Party Cruise



Uptown


Wszystkie lalki poza piękną Hostess, które przyjechała do mnie od Ani http://dollsecondhand.wordpress.com/ mają włosy w oryginalnym układzie (u Party Cruise skruszyła się gumka).Wszystkie lalki z tej serii miały blond włosy, na które składały się pasemka w dwóch odcieniach: jaśniejszym i ciemniejszym. W zależności od proporcji pasemek jasnych (prostych, gładkich) i ciemniejszych (silnie skręconych) lalka może mieć układając się, lejące i łatwe do rozczesania włosy, albo trudniejszą, kręconą, bujną szopę :D


Identyfikacja

Wybawioną 1986 Fashion Play, która nie ma oryginalnego ubranka, łatwo pomylić z Fashion Play 1983. Bywa, że makijaż jest bardzo podobny. Po czym więc poznać lalkę z 1986 roku? W pierwszym rzędzie po ciele, a konkretnie po stopach. W połowie lat 80-tych Mattel zaczął wycofywać się z tz. stópek palczastych i przeszedł na ... nazywam to 'płetwy'. W 1983 Fashion Play miały jeszcze stópki palczaste, w 1986 - już nie.

U góry: stopy Fashion Play 1986 ('płetwy')
U doły: stopy Fashion Play 1983 (palczaste)


Stopy bez palców będą więc wskazywały na Fashion Play 1986, stopy palczaste na lalkę starszą. Od tej reguły znam jeden wyjątek. Może jakaś bystra osoba zauważyła, że wśród lalek które dziś zaprezentowałam, jedna  różni się od reszty. Chodzi o Pool Side, która jako jedyna ma zgięte w łokciach ręce.



Lalka ma też palczaste stópki. Jest to oryginalne ciało tej lalki.  Oryginalna jest też dziura po pierścionku, którego lalka fabrycznie nie posiadała. Nie wszystkie Pool Side mają zgięte ręce i palczaste stópki. Większość tych, które widziałam, miała ręce proste. Jednak czasem zdarza się Pool Side taka jak moja. Jeżeli więc trafi się wam dziwna Fashion Play ze zgiętymi w łokciach rękami, to najprawdopodobniej jest to Pool Side :)

Sygnatura

Wszystkie Fashion Play jakie przewinęły mi się przez ręce (z tych wyprodukowanych przed 1987) miały sygnaturę Filipin. Nigdy nie widziałam pudełkowej Fashion Playki z tego okresu z inną sygnaturką. Wiele wskazuje na to, że Fashion Play przed 1987 produkowano wyłącznie na Filipinach. Jeżeli sygnatura jest inna, to znak, że ciało jest najpewniej podmienione. Łatwo to zresztą poznać. Ciała Fashion Play 1986 są bardziej opalone niż ciała standardowej Barbie (coś pośredniego między zwykłą Barbie, a super opaloną plażówką). Gdy ciało jest podmienione, uderza kontrast między ciemną twarzą, a jaśniejszym ciałem.

Przebarwienia

Charakterystyczną cechą lalek z tego okresu są też przebarwienia na nogach. W okolicach 1986 roku coś zaczęło iść w produkcji nie tak -  plastik z którego odlewano nogi przestał być stabilny.  Obecnie ciężko dostać Fashion Play 1986 bez białych plam na nogach. Praktycznie wszystkie moje Fashion Play 1986 je mają, włącznie z Pool Side. Problem dotyczy też wielu innych linii z tego samego okresu. Starsze Fashion Play mają zwykle ładne nogi bez przebarwień.

Typowe nogi Fashion Play 1986

A co jeśli lalka ma podmienione ciało lub gdy została sama główka? Pozostaje dokładnie przyjrzeć się makijażowi. Fashion Play 1986 mają zawsze ten sam makijaż, w edycji 1983 występowały trzy typy makijażu, z których jeden 'High Color make up' do złudzenia przypomina makijaż lalek z 1986 roku. Używano jednak trochę innych farb.

Z lewej: dwie lalki Fashion Play 1986
Z prawej: dwie lalki Fashion Play z 1983

Lalki mogą wydawać się identyczne, ale spójrzcie na brwi. Brwi edycji 1986 są ciemniejsze, brwi edycji 1983 jasne delikatne. Starsze lalki mają też zwykle odrobinę mniej intensywne usta. U mocno używanych lalek zdarza się jednak, że kolor ust i brwi zwyczajnie spłowiał bądź wypłukał w licznych kąpielach ;) Wtedy pozostają oczy. Nie wiem na ile widać to na zdjęciu, ale użyto innej barwy błękitu dla obu edycji. U lalek z 1986 błękit jest bardziej morski, oczy robią wrażenie ciemniejszych, a jednocześnie lekko rozmytych. Oczy lalek z 1983 są jaśniejsze, błękit jest chłodniejszy, kreska bardziej konkretna.

Gratuluję wytrwałym ;) O pozostałych seriach Fashion Play niebawem :)

13 komentarzy:

 1. Umarłam… to moja cała chcica z dzieciństwa opisana tutaj… i jeszcze takie piękne fotki! Miałam oba pudełka! Z plamami to się zgadza! Ta w żółtym była moją lalką z dzieciństwa, do dzisiaj ją mam… ech kobieto… chyba będę coś kupować… :D czekam na część trzecią!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bo my miałyśmy podobne chcice. Zbieżność wytworzona chyba przez niewielki asortyment polskich Pewexów. Trafiałyśmy na te same lalki z tymi samymi zdjęciami z tyłu pudełkach ;)

   Usuń
 2. O Boże... wysączę się z resztek śliny. Przepiękna kolekcja i wiedza godna najwyższego podziwu! Z Twojego bloga człowiek wychodzi mądrzejszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobają i jeszcze bardziej się cieszę, jeżeli coś stąd wyniosłaś :)

   Usuń
 3. Głęboki ukłon za wiedzę! Sprzedając ją Tobie, nie wiedziałam, że jest nośnikiem takich ciekawych informacji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz, nawet te plamki na nogach, które tak Cię martwiły mają wartość dokumentacyjną :)

   Usuń
 4. czekam na opis FP z lat 90, bo akurat jedna z nich, to moja pierwsza i przez niemal 20 lat jedyna Barbie. Jednak cóż to była za lalka! Swoją nietypową urodą daleko odbiegała od niebiesko-różowych koleżanek. Nadal mnie zachwyca, choć teraz mam też sporo jej "luksusowych koleżanek". Moja lalka ma fioletowo- brązowy makijaż oka i czerwone usta. Suknia też oparta na motywach fioletu. http://mojalalkowamoda.blogspot.com/2012/07/przyczyna-wszelkiego-lalkowania.html ... no to czekam na kolejny wpis.
  Pozdrawiam, Gosiaksz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam o którą lalkę chodzi jak tylko przeczytałam o fioletowo- brązowym makijażu :) To jest również moja laka z dzieciństwa :D Fashion Play z 1990 roku, lalka z niezwykłym makijażem i niesamowitymi wręcz saranowym włosami. Moja była z Malezji. Twoja to przepiękna Chińska, która miała czerwieńsze usta niż malezyjskie koleżanki.

   Usuń
 5. Uwielbiam Twój blog, uwielbiam, uwielbiam! Z zapartym tchem czekam na kolejny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja czekam na opis lalek z 1983 roku...zwlaszcza interesuje mnie ktore z nich (wiem juz ....ze dwie)maja ten podobny makijaz do FP z 1986 roku:)
  Ile bylo lalek w 1983 roku?Naliczylam 12 ....ale zapewne sie myle:)
  Pozdrawiam.
  Dominika.
  http://lalkikolekcjonerskie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda jest taka, że każda z lalek FP z 83-go może mieć makijaż podobny do tych z 86-tego... Albo inaczej: noszące to samo ubranko lalki z 83-go roku mogły mieć trzy różne typy makijażu: high color ( podobny do FP 86), low color i malibu type.

   Dobrze policzyłaś, w roku 1983 było 12-ście lalek FP :)

   Usuń
 7. Znalazłam w tym poście i wreszcie przypomniałam sobie jaką Barbie miałam w dzieciństwie - Fashion Play w żółtym kombinezonie!!!
  Moja nie ma, o dziwo, plam na nogach, ale przepadł jej żółty kombinezon (ostały się klapki i pasek czerwono-niebieski).
  Chciałam umieścić na swoim blogu szycienocne@blogspot.com jej opis,
  ale nie mam zdjęć kompletnie ubranej lalki.
  Czy mogłabym wykorzystać część zdjęcia przedstawiającego 4 pudełka Barbie Fashion Play?
  Proszę o kontakt: agawwa1@gmail.com
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie piszesz:). Uwielbiam takie notki, napisane ciekawie i z fabułą, lecz pełne uporządkowanych rzetelnych informacji. Będę tu wracać wielokrotnie:). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń